|
|
Matchrapport
|
| Björndammens BK
| Partille IF | 0 | 1 | | | [länk] | Division 4A Göteborg | |
|
|
Datum |
2006-05-08 |
Tid |
19.00 |
Plats |
Lexby Gräs |
Publik |
100 |
Matchtyp |
Gräsmatch |
 |
Mikael Roth, ass: Lennart Ekblom, Roger Zahner |
Väder |
|
Övrigt |
DERBY!!! |
Lagledare | Kim Roland |
Assisterande | Martin Banck |
|
|
 Pierre tillbaka... |
|
|
Inför matchen: Samling kl.17.30 |
|
Matchrapport Björndammens BK - Partille IF 0-1 (0-0)
0-1 77 min Pierre Donatella, ass Pontus Bauman
Inför matchen
Efter tre vinstlösa matcher var det dags för derby mot Björndammen som också stod utan någon seger i inledningen av division 4. Efter några matcher med en del oflyt och för många insläppta mål var det ett måste att spela mer resolut i de nedre regionerna. Att inställningen skulle vara på topp var självklart då matcherna mot Björndammen alltid är något extra.
Första halvlek
Vi inledde matchen mycket dåligt samtidigt som Björndammen öppnade i ett högt tempo med mycket löpningar. Vi hade svårt i positionsspelet där de allt för ofta kom rättvända mot våran backlinje. Den första kvarten kändes riktigt skakig från våran sida. Motståndarna skapade inte några egentliga farligheter men det var nära i nästan alla deras attacker. Samtidigt fick vi inte spelet med boll att stämma. Vi var för långsamma med bollen och fattade felaktiga beslut. Ju längre halvleken led desto mer kom vi in i matchen. Vi fick bättre ordning i försvaret och hade mer lugn när vi själva hade lädret vid fötterna. I mitten på halvleken var det mest ett ställningskrig där inget av lagen ville blotta sig och det blev mycket chansbollar och inte så mycket ordnat spel. Vi vaskar dock fram de farligaste chanserna mot slutet då våra forwards kom loss från bevakningen. 0-0 i halvlek var ett rättvist resultat då inget lag hade något egentligt spelövertag även om vi skapade ett par målchanser.
Andra halvlek
Vi snackade om att försöka hitta forwards mer på kroppen och utnyttja våran högerkant mer i andra, det var positivt snack i omklädningsrumet och vi kände oss menatlt starka. Trots det öppnade vi återigen en halvlek lite tveksamt. Det var lite för plottrigt och inte tillräckligt bestämt. Björndammen såg nu återigen pigga och löpstarka ut. Återigen mattades de dock och vi tog mer och mer tag i taktpinnen. Det var fullständig koll bakåt och framåt kändes vi farligare och farligare. Till slut var det dock ett slumpmål som avgjorde tillställningen. Efter att bra uppbyggt anfall slår Daniel Thorsén ett misslyckat inlägg som tycks gå till inspark. Pontus Bauman som ständigt kämpar om varje millimeter på planen jagar dock upp bollen och lyckas nickskarva den till Pierre som distinkt tryckte in bollen i målet. 1-0 och vi kändes då mycket starka. Sista kvarten spelar vi av matchen och gör det mycket bra, Björndammen lyckades inte forcera eller skapa något tryck mot vårat mål den återstående tiden.
Sammanfattning/analys
Det var ingen bra fotbollsmatch men ett typiskt derby. En otrolig inställning hos båda lagen men svårare med förmågan och viljan att spela konstruktivt. Båda lagen var i poängnöd och det gjorde matchen ännu mer tillknäppt. Vi kändes trots allt lite starkare och stabilare. Dennis i målet tvingades väl egentligen inte till någon kvalificerad räddning samtidigt som vi åtminstone testade BBK:s målvakt ett par gånger innan målet. Jag tycker att segern var rättvis även om det lika gärna kunde slutat 0-0. Vi kan spela mycket bättre men alla gjorde ett grymt jobb för att ta hem de tre poängen och det var det viktiga för dagen.
Zäta missade ju tyvärr den här matchen men för att Zätas trophy skall leva vidare så gör jag ett gästspel och utnämner Martin Björkdahl till matchens lirare. Det var många kämpande spelare idag men "Björkis" hade nästan inte ett enda misstag på hela matchen.
F-n vad det är gött att vinna!!
// Kim |
| Alla möten med Björndammens BK | |
|
|
Laguppställning
|
 | Dennis Nithander | |  | Jonatan Bergek | |  | Martin Björkdahl | |  | Daniel Sandelin | |  | Deniz Vural | |  | Pontus Bauman | |  | Patrik Pettersson | |  | Christer Gardtman | |  | Erik Svanberg | |  | Nicklas Jensen | |  | Daniel Thorsén | |  | Sandro Donatella | |  | Pierre Donatella | |  | Jonas Bengtsson | |  | Pontus Thorsén | |  | Mattias Janebrink | |
|
|
Målskyttar
|
 | Pierre Donatella | 1 mål |
|
|
Framspelare
|
 | Pontus Bauman | 1 ass |
|
|
Varningar
|
 | Martin Björkdahl |  |
|
|
|
|
|